Krajem 19. i početkom 20. veka na delu teritorije današnje Vojvodine postojala je Torontalska županija. Ćilimi koji su tkani na toj teritoriji nazivani su torontalski i imali su određene specifičnosti. Ove ćilime izrađivale su žene na selu srpske i rumunske nacionalnosti. Srpski su bili najpoznatiji a izrađivani su u Velikom Bečkereku (Zrenjanin), Melencima, Kumanima, Elemiru… Rumunski rađeni u Ečkoj, Uzdinu…
Torontalski ćilim je rađen na horizontalnom razboju tehnikom klečanja. Tkan je od vune sa geometrijskim motivima. (U početku u selima tkalo se na uskim vodoravnim razbojima a veći ćilimi su spajani iz dva dela. Tek sa osnivanjem tkačke škole pojavili su se i široki razboji na kojima su ćilimi tkani iz jednog dela.) U Parizu na izložbi 1867. godine prikazan je ovaj ćilim i bio primećen tako da je na kasnijim izložbama u Evropi bio stalno prisutan.
Slikar Antal Štrajtman bio je profesor crtanja u gimnaziji u Velikom Bečkereku i zaslužan je za osnivanje zanatske škole u ovom mestu. Organizovao je izložbe primenjenih umetnosti i dao veliki doprinos reklamiranju ovog ćilima. Zastupao je mišljenje da su izvorni način izrade i izvorna ornamentika najvažniji za ovaj proizvod.
Pre škole bila su osnovana udruženja za narodnu radinost. Tkačka škola osnovana je u Velikom Bečkereku 1884. godine sa zadatkom da od torontalskog tkanja koje se spontano odvijalo u narodu usmeri ka umetničkoj izradi ćilima ili proizvoda. Štrajtman je bio nadzornik promeniti škole.
Proizvodi koji su rađeni u školi su: tkano platno, peškiri i ćilimi. Škola je uvela pastelne tonove i široki razboj za ćilime. Održavani su tečajevi tkanja od dva-tri meseca. Škola je izlagala svoje proizvode na izložbama.
Zahvaljujući postojanju škole i obukama tkalja koje su rađene u njoj 1894. godine osnovana je fabrika tepiha. Ostaje pitanje kako je fabrika uticala na umetničko tkanje. Dobro ili loše?
Narodni muzej u Zrenjaninu čuva stare torontalske ćilime.
Radionica Šarlote Kovalski i fabrika tepiha u Velikom Bečkereku (1903. godine kupio je Lazar Dunđerski) bili su najpoznatiji po izradi torontalsih ćilima.