U prethodnom čanku sam pojam ručnog rada bio je tema. Danas je tema zašto se žene, zanatlije i umetnici u oblasti tekstila bave ručnim radovima?
Zašto žene izrađuju ručne radove?
Većina žene ne izrađuju ručne radove za prodaju već rade iz unutrašnje potrebe za kreativnim izražavanjem i stvaranjem lepih upotrebnih predmeta. Svaki njihov rad je izuzetan poklon.
Znaju da njihove radove ne mogu prodati po relnoj ceni ali to ih ne sprečava da i svakodnevno stvaraju jer pre svega to rade iz zadovoljstva. Kroz ručne radove prenose određene simbole, motive i poruke; na taj način čuvaju tradiciju i zato često svoje rukotvorine poklanjaju. Određene proizvode ostavljaju naslednicima da ih čuvaju kao uspomenu ili amajliju.
Žene na selu su u prošlosti stvarale ručne radove iz egzistencijalne potrebe. Morale su da za sebe i svoj dom same izrade sve upotrebne predmete od tekstila. Najviše su koristile vunu i lan da bi proizvele predmete ali dodavale su i vez da bi ih ukrasile. Od njihove veštine zavisila je lepota njihove odeće i ostalih upotrebnih ili ukrasnih predmeta u domaćinstvu. Neprestano su stvarale i zato su razne veštine rada sa nitima dovele do savršenstva.
Danas su želja za stvaranjem i potreba za opuštanjem nakon brzog života tokom svakog dana kod nekih žena stvorile ritual da tokom popodneva, uz šoljicu kafe, uzimaju niti i igle i stvaraju prelepe ručne radove. Jedna hekla, druga plete, treća veze… Uglavnom upražnjavaju aktivnosti koje mogu uvek da se prekinu i sutra nastave. Sve žene koje se bave ručnim radovima naglašavaju da ih takav rad smiruje. Ruke stvaraju dok se telo i um opuštaju i odmaraju.
Zašto zanatlija proizvodi nešto ručno?
Druga grupa kreativnih stvaralaca važna za ručni rad jesu zanatlije. Oni u zanatskim radionicama ručno izrađuju razne dekorativne i upotrebne predmete. Zanatska izrada znači da su ti predmeti namenjeni prodaji na tržištu.
Zanatlije predmete proizvode jer žele da im proizvodi budu drugačiji od proizvoda iz fabrika, da budu unikatni jer su tada vredniji. Takođe uživaju u ručnoj izradi predmeta i više pažnje posvećuju detaljima.
Zašto umetnici ručno izrađuju predmete?
U ručnim radovima prepliću se umetnost i amatersko stvaralaštvo za sopstvene potrebe. Danas mnogo primenjenih umetnika stvara u oblasti ručnih radova iz želje za drugačijim izražavanjem i kombinovanjem više tehnika. Mnogo manje stvaralaca radi da bi živeo od prodaje radova. Potreba za stvaranje ih tera da ručno rade određene predmete, to je najlepši deo jer tada autor izražava nešto što je duboko lično.
Dvopređne čarape iz okoline Knjaževca; fotografija napravljena na izložbi ’’Ornamentalna baština – dvopređne čarape Srbije’’; Etnografski muzej, Beograd
Da li ručno rađeni peoizvodi od tekstila mogu da se uklope u savremeno opremljen enterijer?
Svaki ručni rad od tekstila jeste primenjena umetnost, svaki može naći primenu u životu bilo upotrebnu ili dekorativnu. Možda trenutno ručni radovi nisu moderni oblik uređenja doma ali i u takvoj situaciji kao vešto izabrani i uklopljeni detalji daće prostoru više topline i pozitivne energije.
Upravo takve radove treba da stvaraju kreativci, radove malih dimenzija koji su dopuna kupljenim industrijski proizvedenim stvarima, koje oplemenjuju i čine dodatno zanimanje drugih za njih. Takvi ručni radovi treba da budu odmah primećeni u prostoru, da privlače pažnju i da intrigiraju. Trebalo bi da izazovu osmeh kod onoga ko ih pogleda, da stalno šire pozitivnu energiju u prostor i da se svako ko boravi u tom prostoru oseća prijatno. Koji to detalj može biti?
Da li je to tkani detalj ili skulptura od tekstila? Ručno oslikani abažur na lampi u skladu sa bojama u enterijeru ili uramljena minijatura sa specifičnom pričom? Mogućnosti je mnogo.
Da li se Vi bavite ručnim radom? Zašto?
Iz napisanog proizilazi da većina žena koje se bave ručnim radovima rade to iz zadovoljstva i unutrašnje potrebe za stvaranjem lepog upotrebnog proizvoda. U sledećem članku iz ove serije u prvom planu su ručno rađeni proizvodi. Kakvi su to proizvodi? Da li su potrebni?
Prethodni članak: Šta je ručni rad?