Stare drvene kuće sa pomoćnim objektima prenesene su na izdvojeni prostor od pet hektara u Sirogojnu da budu zajedno čuvari tradicije. To su originalne kuće i pomoćne zgrade koje su se koristile u domaćinstvima iz druge polovine 19. i sa početka 20. veka.
Muzej na otvorenom ’’Staro selo’’ Sirogojno
’’Muzej na otvorenom’’ je poseban muzej koji čuva i prezentuje nešto jedinstveno iz određenog kraja, organizuje manifestacije koje su vezane za tradiciju, kulturu, duhovnost… tog kraja.
Od 1962. godine u selu Sirogojno organizovano se pletu vuneni džemperi. Pletilje su dobile priliku da se zaposle i unovče svoju veštinu. Cilj je bio da se stanovništvo zadrži u selu. Pleteni džemperi uspešno su plasirani na tržište i sa njima počeo je razvoj sela.
U istom zaletu ista ekipa okupljena oko Dobrile Smiljanić osmislila je muzej ‘’Staro selo’’ i prenošenje kuća iz zlatiborskih sela na jedno mesto da bi se sačuvao autentičan stil gradnje.
Izvorni oblik gradnje kuća na Zlatiboru
Stare kuće u Sirogojnu predstavljaju tradicionalnu zlatiborsku kuću koja se pre dva veka gradila u zlatiborskim selima. Zlatiborska brvnara je ’’dinarski’’ tip kuće. Kako se gradila? Temelji i noseći zidovi su od kamena dok su zidovi kuće od drvenih talpi. Kameni zid je viši sa donje strane zbog kosine terena na kojima su pravljene. Taj mali prostor ispod kuće koristio se kao podrum.
Na temelju ozidanom od kamena postavljana je izgrađena drvena kuća. Talpe su debele i uklapane su na poseban način. Krajevi na ćoškovima su prepušteni. To se zove ’’vezane u ćert’’. Krov je od širih i tanjih drvenih dasaka, stručnije rečeno drvene ’’šindre’’, visok je, ima jako izraženu kosinu. Prepušten je da bi štitio glavnu drvenu konstrukciju kuće. Prozori na kući su mali i svi imaju drvene kapke koji se zatvaraju.
Zlatiborska kuća se gradila na kosom terenu. Ograda oko kuće je od uspravnih tanjih kolaca isprepletenih sa prućem.
Brvnare koje su građene prema materijalnim mogućnostima vlasnika bile su arhitektura sela. Graditelji su bili lokalni vešti majstori. Muzej ’’Staro selo’’ u Sirogojnu bori se da ovu arhitektonsku celinu sačuva od zaborava. Uz to čuva običaje i način života od pre dva veka. Organizovanje kurseva starih zanata, pripremanje i posluživanje hrane po starim receptima, razna predavanja i izložbe neki su od načina na koji u muzeju to rade.
Muzej ’’Staro selo’’ ima više od 50 objekata
Ulazim u Kompleks muzeja ‘’Staro selo’’, na uzvišenju dominira crkva Petra i Pavla izgrađena 1764. godine. Od crkve se spuštam ka šumu i ‘’Starom selu’’ gde se nalaze kuće i ostali objekti. Raspoređene su po redu kao što su bile i na izvornom imanju.
U muzeju ’’Staro selo’’ glavna kuća je iz 1882. godine.
Velika kuća sa visokim krovom bila je glavna građevina nalazi se u centru jedne okućnice, oko nje su pomoćni objekti koji su služili domaćinstvu. To su: vajat – kada se oženi sin živi sa suprugom u njemu, gostinska kuća u kojoj su spavali gosti, mlekar – mesto gde se vršila obrada mleka i čuvali sir i kajmak, pekara za pečenje hleba, ambar za skladištenje žitarica, kačara – prostorija za pečenje rakije, mišana za sušenje voća i staja za stoku.
Na sredini glavne kuće nalazilo se ognjište, tu je gorela vatra, pripremala se hrana i okupljala se porodica. Pored dela gde se nalazilo ognjište najčešće je postojala soba koja se grejala na peć od zemlje i u njoj su spavala deca i stari.
Zanimljivo mi je da kuća ima dvoja vrata, na istočnoj strani su velika a na zapadnoj mala. Zašto dvoja vrata? Objašnjenje je da se u kuću ulazilo na istočna vrata a izlazilo na zapadna.
Nekoliko objekata su zgrade u kojima su obavljani poslovi danas ih zovemo stari zanati.
Kovačka radionica – opremljena je kovačkim alatom 2002. godine.
Zgrada sa grnčarskom radionicom u kojoj su se izrađivale zemljane posude. Materijal od koga su se izrađivale posude bio je mešavina gline i kamena. Poznato je selo Zlakusa u kome su se izrađivali predmeti na ručnom grnčarskom kolu i pekli na otvorenoj vatri. Danas se u ovom selu proizvodi od gline izrađuju na isti način.
Zgrada sa kačarskom radionicom u kojoj su se pravile kace, kačice…,
Stolarska radionica predstavljena je originalno kao što je izgledala.
Dve zgrade prekrivene su kamenim pločama, ostale su od tankih dasaka – šindre. Naslagane su kao crepovi i estetski lepo izgledaju, boje prirodnih zemljanih tonova prave fine prelaze na popodnevnom suncu i privlače mi pažnju.
Nekoliko objekata prilagođeno je potrebama muzeja:
- Suvenirnica je stari objekat u kome se prodaju originalni suveniri izrađeni u ovom kraju. Drveno vreteno mi je zanimljiv suvenir, izdvojilo se kao najautentičnije.
- Jedna kuća ili jedan objekat izdvojen je za galeriju sa aktuelnom izložbom: ‘’Govor duše’’ – preslice i vezene maramice sa navezenim stihovima. Izložene su drvene preslice koje su rezbarenjem bogato ukrašene. To su motivi koje prepoznajem sa vezova i dvopređnih čarapa.
- Konaci za smeštaj – koriste se za smeštaj učesnika u programima Muzeja.
- Letnja pozornica za održavanje predstava, koncerata i drugih sadržaja na otvorenom.
- Krčma – mesto za predah sa tradicionalnim jelima iz ovog kraja.
U muzeju se organizuju: izložbe, koncerti, radionice, festivali, seminari… Svi zajedno važni su jer obnavljaju interesovanje za očuvanje nematerijalne kulture ovog kraja.
Muzej ’’Staro selo’’ i crkva Svetog Petra i Pavla, koja je sastavni deo muzeja, su ustanova kulture od nacionalnog značaja.
Ovaj muzej na otvorenom asocira me na umetničke skulpture od belog mermera koje se nalaze u parku Bukovičke banje koji je galerija na otvorenom.