Novi Sad je treća Evropska prestonica kulture za 2022. godinu. Programi u gradu vezani su za vizuelne umetnosti, istorijsko-kulturno nasleđe, muziku, pozorište, arhitekturu i kulturne događaje. U toku 2022. godine biće organizovano oko 3.000 kulturnih događaja. U nastavku su moji utisci sa nekoliko izložbi koje su povezane nitima.
Ženska nit – internacionalna izložba tapiserija
Ideja svake umetnice čije je delo izloženo za mene je dublje traganje za prepletenim nitima na tapiseriji.
Atelje 61 već 61 godinu uporno i posvećeno izrađuje tapiserije po kartonima umetnika, izlaže tapiserije i promoviše ovu vrstu umetnosti od niti. Niti su osnovni materijal od koga se izrađuju tapiserije magičnim rukama tkalja. Iza svih tapiserija najviše me zanima taj deo realizacije i prenošenje ideja umetnika u konkretno vizuelno vidljivo delo.
Svi prikazani radovi su dela žena autora i tkalja koje su vešto preplele sve niti i ispratile ideje umetnika koji su uradili kartone po kojuma su tapiserije tkane.
Tapiserija kao umetničko delo živi svoj život, suživot sa autorima (umetnicima) i koautorima (tkaljama). Za mene kao posmatrača možda sve to nije važno, važan je moj doživljaj tapiserije i njena poruka, energija koju ona emituje i prenosi.
Većina dela su velikog formata, energija koja nas privlači i toplina koju materijal širi.
Umetnice različitih generacija zastupljene su na izložbi, to nam daje mogućnost da posmatramo u kakvim društvenim uslovima su stvarale i koje ideje su prisutne u različitom vremenskom periodu.
Izložbu čine: Katalog sa fotografijama u boji, tapiserije koje su izložene, nekoliko fotografija žena u procesu stvaranja na samim počecima nastanka Ateljea i prvim koracima u njegovom razvoju.
Savremena tapiserija, instalacija u prostoru od plastičnih materijala autorski rad Leonore Vekić golica našu maštu da zamislimo šta sve tapiserija može u prostoru.
Mesto održavanja: Kreativni distrikt na Limanu; lokali Radionica i Biro
Vreme održavanje izložbe: od 18. maja do 12. juna 2022.
Radno vreme Radionice: svakog dana od 11 do 19 časova
Marama kao kulturni označitelj – međunarodna izložba
Marama od zaštitne funkcije do modnog detalja
Priča o marami koja je obavezno nošena u različitim kulturama. Od ukrasa, zaštite glave do obaveznog pokrivanja kose. Koliko su marame važne kao modni detalj nije bila primarna tema ove izložbe. Prezentovani su razni oblici, načini izrade i nošenja marame kod različitih naroda. Ukrašavanje svečanih marama radilo se vezom, aplikacijom, perlama i drugim ukrasima.
Fokus je ipak na marami koja je bila ili još uvek jeste nametnuta ženi kao obavezan odevni predmet. Izložene su zanimljive, vezom ukrašene, marame koje simbolima određuju pripadnost žene određenoj naciji.
Marama je četvrtasta tkanina koja se presavije dijagonalno i vezuje na različite načine zavisno od njene veličine. U svakodnevnom životu žene su najčešće maramu presavijale u trougao i tako vezivale. Pred kraj 20. veka marama je postala stalno prisutan modni detalj.
Osvrt autora teksta:
Za mene je danas marama kao ’’slikarsko platno’’ koje omogućava izražavanje ličnih ideja i oslikavanje modnog detalja koji je unikat. Može da se oslikava ciljano za tačno određenu osobu po njenim idejama i motivima koji su za nju važni. Uopšte oslikavanje jedne svilene marame je avantura koja za rezultat ima poseban modni detalj.
Mesto održavanja: Muzej Vojvodine, Donja galerija u Dunavskoj 37
Vreme održavanje izložbe: od 18. maja do 30. juna 2022.
Radno vreme muzeja: utorak – petak 10 – 19 časova; subota – nedelja 10 – 18 časova
Heroine Spomen-zbirke Pavla Beljanskog – izložba
Treća izložba povezuje se sa prvom ’’Ženska nit’’ preko tapiserija Milice Zorić.
Sedam umetnica: Nadežda Petrović, Milica Zorić, Ljubica Sokić, Zora Petrović, Vidosava Kovačević, Liza Križanić i Leposava St. Pavlović predstavljene su na izložbi. Njihova dela izraz su toplih i pozitivnih boja.
Milica Zorić predstavljena je na izložbi sa velikim formatima tapiserija. To su njeni prvi radovi koje je Pavle Beljanski otkupio za svoju zbirku. Tim povodom zapisao je: ’’Delo Milice Zorić uzeto u celini predstavlja čitav jedan epos, sličan zbirci epskih narodnih pesama, izgrađen na misaonoj i moralnoj bazi velikog raspona’’.
Tkane niti koje su podloga za sve izložene tapiserije kao i aplikacije i vez motiva preko podloga povezali su ovu izložbu sa ostalim izložbama koje su u oblasti tekstila, tapiserije i marame.
Vredi napomenuti da je jedna četvrtina dela u Spomen-zbirke Pavla Beljanskog čine dela čiji su autori žene.
Mesto održavanja: Spomen-zbirka Pavla Beljanskog
Vreme održavanje izložbe: od 20. maja do 17. jula 2022.
Radno vreme Radionice: sreda – nedelja 10 – 18 časova