PUTOVANJE NA IZVOR
Dobrodošli na blog Putem niti.
Blog Putem niti je blog o tekstilu, kreativnosti, stvaranju, slikanju na svili, tradiciji i putovanju.
Svila, tkanje, tapiserija, vez jesu niti koje spajaju sadašnjost i prošlost kroz putopise i priče.
Tanke svilene niti povele su me na jedno posebno kreativno putovanje. Oslikavam svilu već 13 godina i ta strast, lepota i motivacija ne prestaju nego me usmeravaju ka novim izazovima. Tako sam stigla do projekta Putem niti.
Godinama unazad fascinirana sam činjenicom da je Srbija (tadašnja Kraljevina Jugoslavija) 1930. godine bila peta u svetu po proizvodnji svile. Neverovatan podatak da je na ovim prostorima tako uspešno bilo razvijeno gajenje svilene bube i proizvodnja svile.
Krenula sam u obilazak mesta koja su bila značajna za proizvodnju svile: Pančevo, Novi Sad, Vršac… Osmislila sam i pokrenula blog na koji ću smestiti sve te informacije koje već godinama prikupljam. Obogatiću ih pričama o mestima, ljudima, prirodnim lepotama, mojim radovima nastalim u tim mestima i inspirisani njima. Krenula sam putem te svilene niti koja će nužno dovesti do preplitanja sa drugim nitima, raznim proizvodnjama, tradicijom, stvaralaštvom, mestima, manifestacijama, ljudima…
Zašto pišem i objavljujem?
Radim to za sebe ali želim i javno da istaknem koliko su žene pre nas, uvek bile kreativne. Pravo bogatstvo krije se u stvaralaštvu žena na tekstilu, u prošlosti. Motivacija koju su one imale da stvaraju lepe predmete može biti danas svima nama inspiracija i podsticaj da stvaramo svoje nove motive.
Ručni radovi žena u prošlosti nisu bili vrednovani koliko zaslužuju. Nameću se pitanja: Kakva je situacija danas? Koliko su danas ručni radovi cenjeni?
Tradicija je oblast koju treba negovati uvek i podsticati njeno obnavljanje kroz razne radionice, putovanja na izvor. Izvorni oblik stvaralaštva određuje jednu teritoriju, državu i treba ga čuvati i obnavljati.
Mnoge žene danas bave se umetničkim i starim zanatima, stvaraju ručne radove koji se svrstavaju u kategoriju kućna radinost. One su čuvari niti i tradicije.